Pokyny pre rodičov, ako postupovať s testovaním detí na COVID 19 do denného tábora ROSLY

/ / Tábor

Vážení rodičia, dozvedeli ste sa z vyhlásenia ministerstva zdravotníctva o opatrení COVID 19 pre realizáciu denných táborov? Keď nastane deň zápisu dôrazne sa odporúča preukázať negatívnym PCR testom alebo predložiť výnimku, aby sme mohli prijať Vaše dieťa do denného tábora v súlade s vyhláškou. Spoločne napomôžeme znížiť riziko ochorenia a zvýšime bezpečnosť. Prečítajte si tento článok a dozviete sa do ktorej skupiny patrí Vaše dieťa, či potrebuje PCR test alebo spĺňate výnimky.

Ďalej sa dozviete, ako postupovať pri testovaní do tábora (nájdete tu jasný krokový návod). Dozviete sa, čo potrebujete predložiť pred nástupom, kde sa testovať, koľko to bude stáť peňazí a koľko času to bude trvať. Zistíte, kde stiahnuť ostatné potvrdenia, potrebné pri zápise detí do tábora.

Dôležitá aktualizácia: Zotavovacie podujatia ( pobytové tábory) majú záväzne povinný PCR test pre deti aj personál. V prípade denných táborov sa testy dôrazne odporúčajú, ale nie sú zadefinované ako právna povinnosť. Zdroj vyhlásenie ÚVZ zo dňa 25.6.2021. ( tábor Hravá atletika ROSLY spadá do denných táborov, ktoré sa majú riadiť podmienkami pre hromadné podujatia a nie zotavovacie podujatia, ako to je u pobytových táborov.)

Pokiaľ máte prihlásené dieťa do tábora ROSLY, tak patríte do jednej z troch kategórií rodičov:

  1. Rodičia detí, ktoré spadajú do výnimky
  2. Rodičia detí, ktoré nespadajú do výnimky
  3. Rodičia detí, ktorí nestíhajú vybaviť doklady týždeň pred nástupom, ale potrebujú mať potvrdenie

Ako zistíte, ktoré usmernenia sa týkajú Vašich detí? Ako ďalej postupovať?

1.Rodičia detí, ktoré spadajú do výnimky a nepotrebujú sa preukázať PCR testom

Do tejto skupiny patríte, ak spĺňate, minimálne jedno kritérium zo štyroch nasledujúcich bodov:

  • máte deti,  do 10 rokov – v čase nástupu ešte neoslávili 10. narodeniny
  • máte deti, ktoré sú viac ako 21 dní po očkovaní aspoň prvou dávkou ( nezáleží na veku)
  • máte deti, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami (nezáleží na veku)
  • máte deti, ktoré sa zúčastňujú podujatia nie dlhšieho ako 4 dni ( nezáleží na veku)

Dieťa, ktorého sa týka jedna zo štyroch výnimiek spadá do skupiny detí, ktoré nepotrebujú test. Platí pre Vás najpohodlnejšie riešenie. Nemáte povinnosť testovať svoje dieťa pred nástupom do tábora. Stačí preukázať jednu zo štyroch vyššie pomenovaných skutočností. Nemáte žiadne zvýšené finančné ani časové náklady spojené s testovaním.

2.Rodičia detí, ktoré nespadajú do výnimky a odporúča sa preukázať PCR testom

V tejto skupine sú všetky deti nad 10 rokov (po oslave jubilejných desať rokov) a nespĺňajú ani jedno zo štyroch kritérií, ktoré platia pre kategóriu detí s výnimkou. Máte to o niečo komplikovanejšie, ale môžete získať väčší pocit zodpovednosti voči sebe a svojmu okoliu. V dennom tábore sa testy dôrazne odporúčajú, ale nie sú zadefinované ako právna povinnosť. (Iba pobytové tábory majú záväzne povinný PCR test.) Nemáte zvýšené finančné náklady spojené s testovaním. PCR test potrebný do tábora prepláca v plnej výške štát. Jediná nevýhoda je, že Vám to zaberie trochu času naviac, keďže sa prihlásite na test a fyzicky sa pôjdete s dieťaťom otestovať. Radšej venovať pár hodín prevencií, ako niekoľko dní liečbe.

Dôležité: Epidemiológovia dôrazne odporúčajú, aby sa deti v denných táboroch preukázali negatívnym PCR testom, ale povinnosť platí iba pre pobytové tábory. Povinnosť preukázať sa PCR testom majú iba deti, ktoré sa zúčastnia detských podujatí trvajúcich viac ako 4 dni nepretržite. Z tohoto pohľadu PCR test v dennom tábore nieje povinný a stačia ostatné potvrdenia. ( potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, prehlásenie o bezinfekčnosti a informovaný súhlas).

Ako si spraviť bezplatný PCR test do tábora?

Krok 1. Navštívte web korona.gov.sk, kliknite na zelené tlačidlo “Požiadať o PCR vyšetrenie”

Krok 2. Kliknite na zelené tlačidlo “Mám záujem o vyšetrenie”

Krok 3. Vyplňte požadované údaje vo formulári a v kolónke dôvod vyšetrenia zaškrtnite “Idem do tábora”, následne zadajte dátum začiatku turnusu, názov a miesto konania tábora.

Krok 4. Kliknete na tlačidlo “Požiadať o vyšetrenie” a počkáte na informácie o čase a mieste vyšetrenia. Testy potrebné do táboru majú mať u zdravotníkov prioritu pred testovaním z iného dôvodu. Pravdepodobne dostanete informáciu, že výsledok príde do 96 hodín, ale v skutočnosti by Vám mal prísť už do 24 hodín. Pokiaľ sa nachádzate s dieťaťom mimo bydliska a vyhovuje Vám testovanie inde, napíšte miesto, kde si prajete vykonať test do príslušnej kolónky.

Dôležité: pokiaľ Vás z nejakého dôvodu nestihnú pred táborom otestovať, tak ma kontaktujte telefonicky. Číslo nájdete v kontakte na našom webe rosly.sk. Skúsime nájsť riešenie.

3.Rodičia detí, ktorí nestíhajú vybaviť doklady týždeň pred nástupom a preto potrebujú získať potvrdenia skôr

Rodičia detí, ktoré sa nachádzajú mimo mesto. Predčasne potrebujete vybaviť potvrdenie od doktora alebo PCR test pretože z časovaných dôvodov nestíhate počas týždňa pred nástupom. V tejto situácií sa nachádzate pravdepodobne pretože ste v čase pred táborom s deťmi na dovolenke alebo ich máte na športovom sústredení, či ďaleko od mesta na prázdninách.

Bežné potvrdenia si vybavíte pomerne ľahko, pretože iba jedno z troch ( lekárske potvrdenie, nie staršie ako jeden mesiac) vyžaduje fyzickú návštevu lekára. Ostatné potvrdenia ( vyhlásenie o bezinfekčnosti nie staršie ako 1 deň a informovaný súhlas) vypíšete perom sami odkiaľkoľvek, najčastejšie v deň nástupu.

Náročnejšie je to s PCR testom, keďže nesmie byť starší, ako 72 hodín a tým pádom sa nemôže vybaviť skôr.

Ďalšia možná otázka k testovaniu detí do denných táborov:

  • Otázka: Čo v prípade, že sme prihlásili deti na dva turnusy za sebou v tábore Ha.R? Potrebujeme aj v tomto prípade dva testy alebo stačí jeden test platný na oba turnusy?
    Odpoveď: Existujú dve možnosti, buď sa otestujete pred každým turnusom zvlášť alebo dva turnusy prebiehajúce za sebou si spojíte do jedného dlhšieho turnusu. V prípade tohto problému ma kontaktujte.

Informácie v tomto článku vyplývajú z mojej analýzy z verejných zdrojov a to hlavne vyhlásení ÚRADU VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY:

Usmernenie zotavovacie podujatia Uverejnené 17.6.2021

Vestník vlády Slovenskej republiky – VYHLÁŠKA 216 Uverejnené 10. júna 2021

VESTNÍK VLÁDY Slovenskej republiky – VYHLÁŠKA 223 Uverejnené 25. júna 2021

Pravidlá pre hromadné podujatia Platné od od 14. júna 2021